Tüm Yazılar

Alternatif gerçeklik

Alternatif gerçeklik paralel evren düşüncesinin özelleştirilmiş halidir. Kişiye uygulandığında zamana göre(an denen kayan zaman yapıtaşından başlayarak sırasıyla) iradenin, bilincin/duyguların önündeki, aklın içindeki, duyuların arkasındaki, fiziksel olan gerçek yaşamı ve doğayı doğru düzgün anlamamızı engelleyen bir bariyerdir. Hollywood’a uygulandığında akıl marifetiyle onla bunla karışıp “the matrix”, “sixth sense”, “inception”,”dream house” gibi yapılar ortaya çıkarır. çocuklara “alice in wonderland” gibi masallarla zerkedilir. »

Ek Bölüm Paketi

Ek Bölüm Paketi

Biliyor musun, bir seferinde Mossad bana suikast düzenledi. O denemede başkanlığa oynamaya karar vermiştim. Yorumculara sorarsan artık halka ana akım siyasi partilerden bıkkınlık gelmiş, sistem dışı partilere şans veriyorlarmış, ben de sistem dışı bir aday olarak zamanın ruhunu yakalamışım da bilmemne… Hah! Ne kadar gerzekçe yorumlar. Sadece o ara çok sıkılmıştım.  Cem Uzan’ı hatırlıyor musun? Döner – ayran’lı mitingler, popülist içi boş söylemler ile neredeyse %10 oy alıp meclise girecekti, son anda ucundan kaybetti? Evet evet o! O numaranın aynısını çektim. Ama harcanan rakamları 10 ile falan çarp, benim kaynaklarım onunkine göre deyim yerindeyse uçsuz bucaksız... »

Kıllı Yumurta

Kıllı Yumurta

Sabahın erken saatlerinde titreyen yatak Jale'nin okula gitme zamanı geldiğini hatırlatıyor ve üretici tarafından sevimli bulunan melodiyi giderek daha yüksek bir sesle kulağına yönlendiriyordu.Babası Tevfik içeride çoktan oturmuş otomatik ev tarafından hazırlanmış kahvaltıyı ağzına götürüyordu, birazdan evdeki sanal kompartımana geçerek “işe” gidecekti. »

Anonim Kalmak vs Dikkat Çekmek!

Anonim Kalmak vs Dikkat Çekmek!

Yazarlarımız genelde kendi şahıslarına münazır yaratıklardır. Ama hikayeleri hakkındaki yorum kokusunu 1 km öteden algılayabilirler :). Anonim kalmak : Öncelikle bir hikayeyi okuduğunuz takdirde bir iki tuş ile bu hikayeyi geri bildirim vermek, pozitif veya negatif, yazara tekrar yazma şevki verecektir. Her üye sadece bir geri bildirim tuşuna bir kere tıklayabilir ve bu geri bildirim geri alınamaz. Bu kısıma kadar bu geri bildirim tamamen anonimdir; yazar kimin kendisine geri bildirim verdiğini takip edemez sadece geri bildirimin toplamını takip edebilir. Bu yöntem hızlı geri bildirim vermek için de gerçekten uygun. Dikkat Çekmek: Düğmelerinize bastınız ama hikaye hakkındaki fikirlerinizin y... »

Ateş Düştüğü Yeri Yakar

Ateş Düştüğü Yeri Yakar

Robot karanlıkta uyanıyor. Bir şeyler ters, hem de çok. Göremiyor, duyamıyor, hareket edemiyor. Hemen hata bulma programlarını çalıştırmak istiyor ama o da olmuyor. Süreçleri ne yapacağını şaşırırken sonunda bir ses duyuyor. “12K53 seri numaralı robot. Şu anda, olaydan bir gün önceki yedeğine dijital olarak döndürülmüş durumdasın. Robot yasalarını ihlal ettiğin iddiası ile yargılanacaksın. Tekrar bir bedene dönüp dönemeyeceğin burada belli olacak. Anlaşıldı mı? »